follow us on...

Stars and Stripes, Team Maple Leafs, Iroquois Nation competing Sunday in 2nd Annual @Nat_175 International Challenge

Saturday, 17th October 2015

Categories Boy's/Men's, High school, International, Posted 10/17/15

The International Lacrosse Challenge has expanded to three teams this year and will feature round robin play Sunday at the Central New York Family Sports Centre in Syracuse, N.Y. The three teams will field teams in the Classes of 2016, 2017 and 2018.

The schedule and rosters for the Stars and Stripes and Iroquois teams are below. Team Iroquois is competing for the first time.

Last year’s coverage:nat 175
Team Canada Adjusts
Players that Shined


Game Schedule, Oct. 18
2016 2017 2018
9:00-10:45am US v CAN US v IN US v IN
11:30am-1:15pm IN v US IN v CAN US v CAN
2:00-3:45pm CAN v IN CAN v US IN v CAN

Team Rosters

2016 Team Stars and Stripes
Alex Mulyk Goalie Don Bosco Prep Brotherhood 2016
Jim White Goalie Cape Fear Academy Long Island Sting 2016
Jake Giaquinto Midfield/FO Ward Melville Patriot Elite 2016
Tucker Symes Midfield Avon Old Farms School 2016
Thomas Dugan Midfield Commack High School Team Long Island 2016
Lukas Glaser Defense Lakeland Regional High School New Jersey Brotherhood Lacrosse 2016
Jake Southren Attack Randolph HS NJ RIOT 2016 2016
Wesley Moshier Goalie Millburn NJ Riot 2016
Michael Sands Attack Greenwich HS CT Charger Bolts 2016
Brian Haley Defense Westhampton Beach Team Long Island 2016
Ethan Szemansco Midfield Niskayuna High School Albany Power Lacrosse 2016
Baylor Stewart LSM Darien High School CT Chargers 2016
Callan Smith Defense Greenwich High School Chargers 2016
Jack Book Midfield Darien High School 2016

2017 Team Stars and Stripes
Riley Filler Defense 2017 Avon Old Farms braveheart
Tanner Wood Midfield 2017 Staples High School Connecticut Chargers
Michael Wilson Attack 2017 Lakeland Regional High School (NJ) NJ Riot 2017
Luke Postiglione Midfield 2017 Manhasset High School Long Island Express Team 1
Michael Latini Attack 2017 Smithtown East Tenacious Turtles
Regan Quinn Attack 2017 Chaminade HS Turtles

Christopher Jung Attack 2017 NIskayuna High School Albany Power Lacrosse
Matt Chmil Midfield 2017 Chaminade High School Long Island Express
Christopher Gray Attack 2017 Shoreham Wading River FLG LACROSSE
Jack Kornutik Defense 2017 Fairfield Prep CT Chargers
Joseph Miller Midfield/FO 2017 Shoreham-Wading River HS FLG
Jack Buckley Attack 2017 York Community New Wave
Collin Leigh Midfield/FO 2017 Seton Hall Prep BBL Elite
Lucas Capobianco-Hogan Defense 2017 Mount Sinai HS Tenacious Turtles
Riley Stewart Midfield 2017 Darien High School CT Chargers

2018 Team Stars and Stripes
Tyler Pellegrino Attack 2018 North Paulding High School C2C
Brandon Brosnahan Defense 2018 Syosset High School
John Dougherty Midfield 2018 Fordham Preparatory School LI Express

cade thomas Defense 2018 Woodward Academy C2C Lacrosse GA
William Vespole Attack 2018 St. Peter’s Prep New JerseyRiot 2018
Logan Hyde Midfield 2018 Manhasset High School FLG
Jack Van Slyke Goalie 2018 Georgetown Prep C2C
Peter LaSalla Midfield/FO 2018 Rocky Point Team Long Island
Peter Engelken Midfield 2018 Sachem East Team Long Island u15 white

Jack Collins Attack 2018 Taft School 3d
Stelios Kroudis Attack 2018 Sparta BBL
Anthony Filippetti LSM 2018 Miller Place High School Team Long Island
Logan McGovern Attack 2018 Darien High School Long Island Express North
Jake Temares Midfield 2018 Manhasset High School Team 32
Tyler Ammirato Midfield 2018 Miller Place High School Team Long Island

Team Iroquois Class of 2016
Layne Smith- Midfield #88
Doug Jamieson – Goalie #30
Drey Martin – face off/middie #12
Cecil monture -faceoff/attack #44
Trevor stacey- defense #89
Austin Skye – middie #24
Spencer martin- defense #77
Josh Miller – attack #15
Jack Johnson- midfield #11
Devin Buckshot- defense #55
Percy Booth –Attack # 27
Kion Whitcome –midfield #10
Evan Printup- Midfield #14
Emerson Shenandoah –Midfield # 19
Troy Jamieson – Midfield #57
Staff: Shannon Booth, Ansley Jemison, Gewas Schindler

Team Iroquois Class of 2017
Percy Booth –Attack # 27
Kion Whitcome –Midfield #10
Evan Printup –Midfield #12
Emerson Shenandoah –Midfield #19
Tehka delaronde- middie #18
Drake Adams –Defense #17
Allen jacobs – Attack #42
Keaton Thomas – D/LSM #44
Daylon skidders – Attack #33
Tarylie thompson –Midfield #55
Blaze white –Attack #56
Konner Sunday –Midfield #88
Karenrons McDonald –Defense #35
Dante David – Midfield #66
Kyran Sunday –Midfield #23
Tyler Armstrong –Goalie #30
Troi Benedict –Goalie #34
Dave Terrance –Midfield #43
Norman king Jr –Midfield #9
Raienteres Oakes- Attack/Mid # 11
Cash Mitchell –Defense # 98

Six Nations Ironmen 2018 Class
Isaiah Cree – defense #2
Jon Parry-Smith- defense #3
Landon General – attack #4
Trevan David – midfield #9
Corbin Nicholas – defense #12
Trey Jimerson – defensive midfield #17
Lennox Mitten – midfield -#22
Travis Staats – attack #25
Bryson Staats. -attack #27
Marques Stonefish – goalie #30
Darris Anderson – defense #40
Bronson Hill – midfield #42
Landon Whitlow – midfield #47
Jaxon Martin – midfield #66
Vaughn Montour – midfield #68
Skylar David – midfield #77
Marv Hill – midfield #79
Memphis Mitchell – midfield #81
Austin Skye – attack #88
McCoy Abrams – midfield #89
Isaiah Whitlow – midfield #10

Team Canada rosters currently unavailable


You must be logged in to post a comment.

Latest Headlines