follow us on...

Wednesday’s High School summaries

Wednesday, 30th May 2012

Categories Boy's/Men's, Girl's/Women's, High school  
 

LILacrossenews.com, Posted 5/30/12

Suffolk County Boys’ playoff brackets

CLASS B Championship

(1) Shoreham-Wading River 14, (2) Bayport-Blue Point 4
SWR: 2-3-4-5-14
BP: 1-2-0-1-4

Shoreham-Wading River
Trevor Brosco: 7 goals
James Higgins: 3 goals, 1 assist
Tim Rotanz, 2 goals, 3 assists
Dylan Gorman: 1 goal
Evan Purdy: 1 goal
Ryan Bray: 1 assist
Tyler Lutjen: 5 saves

Bayport-Blue Point:
Josh Shaw: 1 goal, 1 assist
Brian White: 1 goal, 1 assist
Brian Ward: 1 goal
Connor White: 1 goal
Ralph Fabiani: 5 saves

CLASS A Championship
(1) West Islip 9, (3) Ward Melville 6
West Islip: 3-1-4-1-9
Ward Melville: 1-3-0-2-6

West Islip:
Jon Reese: 2-0
Nick Aponte: 1-1
Tom Moore: 1-1
Brandan Smith: 2-0
Anthony Deluca: 1-2
Ryan Wieczorek: 2-1
Jack Kelly: 11 saves

Ward Melville:
Christian Mazzone: 2-0
Jack Bruckner: 3-0
Mike Rastivo: 0-3
John Edmonds: 1-0
Ryan Simpson: saves
Dan Nemirov: saves

CLASS C Championship
Sayville 12, Comsewoge 5
Sayville: 3-1-2-6-12
Com: 0-3-0-2-5

Sayville:
Dan Koehler: 4 goals
Jake Sichenzia: 3 goals, 1 assist
Andrew Gonzalez: 3 goals
Connor O’Neil: 2 goals
Zack Sirico: 3 assists
Matt Kolleger: 1 assist
Matt Selts: 1 assist
Spencer Andrews: 1 assist
Pat Fleming: 15 saves

Comeswogue:
Kenny Scottland: 2 goals
Tom Hughes: 1 goal, 1 assist
Justin Carlson: 1 goal
Ryan Keefe: 1 goal
Jeremy Wiley: 2 assists
John Eickwort: 11 saves

Nassau County Class B championship

Garden City 14, Wantagh 1
GC – 3-4-6-1 – 14
W – 0-0-0-1 – 1

Garden City
Liam Kennedy – 3g, 1a
Rob Savage – 2g, 1a
Justin Guterding – 3g
Devin Dwyer – 3a
Cody George – 2g
Ryan Norton – 2g
Patric Berkery – 2a
Jack Metzler – 1g
James Sullivan – 1g
Brian Badgett – 1a
Dan Marino – 7sv
Matt Cortese – 2sv

Wantagh
Matt Balzano – 1g
Will Fitzpatrick – 5sv

Girls’

Nassau County girls’ playoff brackets

CLASS C Championship

North Shore 14, Cold Spring Harbor 13

North Shore 14, Cold Spring Harbor 13

North Shore: 4-9-0-1-14
Cold Spring Harbor: 7-6-0-0-13

North Shore: Amanda Johansen 7G, 2A, Tess Korten 2G, 1A, Lauren Cristodero 2G, Micaela Dussel 1G, Carly Comitino 1G, Meaghan Brennan 1G, Kathleen Goettelmann 1A
Cold Spring Harbor: Kelly Anne Sherlock 4G, 1A, Holly Logan 4G, Jean Atkinson 2G, Victoria Kotowski 1G, 1A, Kaitlin Heins 1G, Jillian Lee 1G

Saves: Alexis Greene (NS) 9, Haley Crosson (CSH) 5

Class B Championship

(1) Garden City 14, (3) Wantagh 12
Garden City 7-7- 14
Wantagh 5-7- 12

Garden City: Catherine Dickinson 6G, Alexandra Bruno 5G, 1A, Jenna Fuchs 1G, 3A, Catherine McTiernan 1G, Krista Dampman 1G
Wantagh: Kaleigh Craig 6G, Colleen Lovett 3G, Brenna Connolly 1G, 1A, Allie McClain 1G, Catie Ingrilli 1G

Saves: Megan McDonald (GC) 9, Sophia Gambitsky (W) 5

Class A championship

Farmingdale 15, Massapequa 7

Farmingdale: 8-7-15
Massapequa: 3-4-7

Farmingdale: Amanda Turturro 6G, 1A, Kim Kolodny 4G, Cassie Perettine 2G, Colleen Reynolds 1G, 1A, Nadine Hadnagy 1G, 1A, Maggie Fleming 1G
Massapequa: Rory Sadoff 3G, Kelsey O’Brien 2G, 1A, Kristen Yevoli 1G, 1A, Haley Burke 1G, Kathryn Maisch 1A

Saves: Olivia Kirk (F) 10, Jillian Pfeifer (M) 7


READERS COMMENTS (0)

You must be logged in to post a comment.

Latest Headlines